Kto może prowadzić księgowość? Takie zadania rozliczeniowe może wykonywać zarówno księgowy w firmie jak i biuro rachunkowe. Ponadto posiadając podstawową wiedzę o podatkach można prowadzić księgowość samodzielnie. Wszystko zależy od wybranej formy księgowości, wielkości przedsiębiorstwa i skomplikowania rozliczeń. Na przykład właściciel firmy zobligowany do prowadzenia księgowości pełnej nie będzie miał czasu a pewnie również wiedzy do szczegółowego ewidencjonowania księgowego. Zarządzanie fakturami, rozliczanie podatków a także opracowywania bilansów i sprawozdań wymaga sporo wiedzy. Samodzielnie można prowadzić księgowość posiadając jednoosobową działalność gospodarczą lub rozliczając się z fiskusem, jako osoba prywatna. Chociaż w tym przypadku również wiele osób chętnie korzysta ze wsparcia biura rachunkowego.
Samodzielne prowadzenie księgowości
Aby prowadzić księgowość nie trzeba zdobywać profesjonalnej wiedzy na uczelniach, ale tak naprawdę trzeba posiadać dużą wiedzę, aby dokonywać ewidencji i rozliczeń bez popełniania błędów. Prowadząc działalność gospodarczą przedsiębiorca może przejąć na siebie obowiązki księgowego i wyliczać podatki, sporządzać deklaracje i kontaktować się z różnymi urzędami. Jak powiadomić organy o samodzielnym prowadzeniu księgowości swojej firmy?To proste, wystarczy podczas rejestrowania firmy na formularzu CEIDG w sekcji o księgowości wpisać dane swojej firmy lub zostawić puste pole. Jeżeli jednak przedsiębiorca nie zna dobrze zasad prowadzenia księgowości i nie może poświęcić czasu na podążanie za nowymi ustawami i rozporządzeniami powinien skorzystać ze wsparcia księgowych z biura rachunkowego.
Samozatrudnienie a samodzielne prowadzenie księgowości
Jednoosobowa działalność gospodarcza opiera się na prowadzeniu księgowości uproszczonej.Trzeba mieć wiedzę na temat prowadzenia księgi przychodów i rozchodów, ponieważ jest ona podstawą ewidencjonowania wszystkich działań związanych z rachunkowością. Co będzie zawierała KPiR? Wydatki ponoszone na prowadzeni działalności oraz faktury przychodowe. Ponadto jest to dokument służący do rozliczania amortyzacji maszyn, urządzeń, samochodów, jako środki trwałe. Aby prawidłowo wyliczyć podatki, trzeba też prawidłowo prowadzić księgę. Niektórzy pomagają sobie programami komputerowymi, ale wielu przedsiębiorców, którzy wolą jednak powierzyć prowadzenie księgowości księgowemu z biura rachunkowego i skupić się tylko na rozwijaniu swojego biznesu. Oczywiście prowadząc jednoosobową działalność gospodarczą można rozliczać się na podstawie karty podatkowej, która jest najprostszym rodzajem księgowości, ale podatnik nie może korzystać z ulg albo wspólnie rozliczać się z małżonkiem.
Czy prowadzenie księgowości w spółce z.o.o. można prowadzić samodzielnie?
Księgowość w spółce z.o.o. wymaga specjalistycznej wiedzy, więc podejmując się takiego zadania, trzeba zdobyć wiedzę z prawa podatkowego i gospodarczego. Samodzielne prowadzenie ewidencji księgowej jest rzadkością, ponieważ korekta błędów i częste wizyty w urządzenie skarbowym są niezwykle stresujące. Ważne! Do prowadzenia spółki z.o.o. wymagana jest księgowość pełna a to wiąże się z trudniejszymi rozliczeniami operacji sprzedaży i zakupu na rachunkach firmowych.
Księgowanie dotyczy konkretnych kont księgowych, dlatego prowadzenie rachunkowości lepiej powierzyć profesjonalnym księgowym, którzy mają wiedzę o prawidłowym ewidencjonowaniu, przygotowywaniu sprawozdań i bilansów na koniec każdego roku obrotowego. Zdarza się, że duże firmy zatrudniają księgowych lub tworzą działy, które zajmują się księgowaniem dokumentów. Jest to jednak duży koszt i najczęściej praktykowane jest korzystanie z usług biura rachunkowego, które wykonuje wszystkie działania w tym zakresie.
Zastanawiając się nad opłacalnością samodzielnego prowadzenia księgowości, można stwierdzić, że z jednej strony to oszczędność pieniędzy, ale z drugiej strony do zaniedbywanie swojego biznesu. Pilnując terminów w rachunkowości może zabraknąć czasu na pozyskiwanie klientów i poszerzanie relacji biznesowych.
Prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe
Dla kogo korzystne są usługi biura rachunkowego w prowadzeniu księgowości? Najczęściej z jego usług korzystają osoby fizyczne, a także prowadzące jednoosobową działalność, spółki cywilne, jawne, partnerskie a także spółki z.o.o. Księgowi zajmują się zarówno małą księgowości, czyli: księga przychodów i rozchodów, ryczałt ewidencjonowany oraz księgowością pełną w formie ksiąg handlowych. Prowadzą w imieniu klienta wszelkie rozliczenia podatków z urzędem skarbowym, ZUS. Biuro rachunkowe to także doradztwo podatkowe, które potrzebne jest każdemu przedsiębiorcy oraz osobom fizycznym.
Księgowość prowadzona przez profesjonalistów wiąże się także z możliwością optymalizacji podatkowej i utworzeniem spółki komandytowej. Jakie z tego korzyści? To dobre rozwiązania podatkowe i bark odpowiedzialności osobistej za zobowiązania spółki. Specjaliści z biura rachunkowego pomagają przedsiębiorcy w przejściu na spółkę komandytową. Jest wiele usług, które może polecić biuro i wesprzeć właściciela w prowadzeniu działalności gospodarczej.
Ważne jest odbieranie dokumentów od klienta, dzięki czemu nie musi on poświęcać swojego czasu. Doradca podatkowy pomaga wybrać najefektywniejszą metodę opodatkowania, która zależy od uzyskiwanych przychodów i wielkości firmy. Można skorzystać ze wsparcia pracowników biura rachunkowego już na etapie rejestracji firmy a następnie korzystać z pełnej obsługi księgowej. Przedsiębiorcy mają możliwość skorzystania z pomocy w obsłudze kadrowo- płacowej, rozliczaniu wynagrodzeń, prowadzeniu akt osobowych itd.