Jak wybrać księgowość?

Jak wybrać księgowość?

Jak wybrać księgowość? Rozpoczynając swoją przygodę z własnym biznesem trzeba dowiedzieć się jak wybrać księgowość i na co zwrócić uwagę. W zależności od rodzaju prowadzonej działalności gospodarczej, wielkości firmy można wybrać odpowiedni sposób rozliczeń. Prowadząc jednoosobową działalność, spółkę cywilną, jawną i partnerską odpowiednia będzie księgowość uproszczona: karta podatkowa, ryczałt, karta podatkowa. Natomiast prowadzenie działalności, jako spółka z.o.o. wymagana będzie księgowość pełna. W pierwszym przypadku można próbować samodzielnie poradzić sobie z prowadzeniem księgowości, ale będzie to wymagało wiedzy o prawie podatkowym i gospodarczym. W drugim przypadku sytuacja jest bardziej złożona i trzeba skorzystać z pomocy biura rachunkowego. Oczywiście księgowi z biura zajmują się także prowadzeniem księgowości uproszczonej, co pozwoli przedsiębiorcy swobodnie rozwijać działalność gospodarczą.   

Księgowość prowadzona przez biuro rachunkowe – jak wybrać?

Profesjonalne biuro rachunkowe prowadzi kompleksowe usługi księgowe, obsługując wszystkie wymienionej wyżej formy działalności gospodarczej. Wybierając konkretne biuro trzeba zwrócić uwagę na to, czy posiada ubezpieczenie OC, które gwarantuje szybkie egzekwowanie roszczeń i wypłacenie odszkodowania za ewentualne błędy jego pracowników. Każdy właściciel firmy odpowiada za dane znajdujące się w księgach rozliczeniowych, dlatego ważne jest podjęcie współpracy z dobrymi księgowymi. Zakres obsługi jest bardzo ważny podczas wyboru biura rachunkowego.Trzeba sprawdzić, czy spełni ono oczekiwania i zaoferuje kompleksową obsługę księgową i kadrowo płacową. Nie zawsze potrzebny jest tak szeroki zakres czynności, można skorzystać na przykład tylko z wyliczenia podatków i przygotowania deklaracji. A może być też potrzebne rozliczanie dotacji, składanie raportów czy wystawianie faktur. Na pewno ważna jest usługa wsparcia doradcy podatkowego który pomaga wybrać najkorzystniejszą formę opodatkowania.

Pracownicy biura rachunkowego zajmują się:

 • Księgowaniem przychodów i kosztów
 • Ewidencjonowaniem przychodów i rozchodów według dokumentów
 • Sporządzaniem wymaganych deklaracji podatkowych i przekazywaniem ich do stosownych urzędów.

Biuro rachunkowe działające według nowoczesnych zasad, odbiera dokumenty do księgowania od klienta, dokonuje rozliczenia wszystkich rachunków i faktur. Po dokonaniu odpowiednich operacji przedsiębiorca otrzymuje informacje o wysokości podatków i składek na ubezpieczenie do ZUS. Na podstawie analizy finansowej będzie posiadał wiedzę  o sytuacji swojej firmy.

Prowadzenie ewidencji księgowej przez biuro rachunkowe

Obsługa firm przez biuro rachunkowe polega na:

 • Wystawianiu oraz przechowywaniu rachunków i faktur
 • Prowadzeniu księgi przychodów i rozchodów
 • Prowadzenie rejestrów środków trwałych, wartości niematerialnych oraz prawnych
 • Ewidencji wyposażenia, przebiegu pojazdu, rejestrów VAT
 • Sporządzanie deklaracji podatkowych
 • Opracowywanie bilansu finansowego
 • Prowadzeniu rozliczeń z pracownikami
 • Kontakt z urzędami.

Koszty korzystania z usług firmy zewnętrznej są różne. Na ich wysokość wpływają takie czynniki jak: sposób rozliczania firm, ilości księgowanych dokumentów w miesiącu, ilość zatrudnionych pracowników.

Korzyści z prowadzenia księgowości przez firmę zewnętrzną

Zaletami prowadzenia księgowości przez profesjonalistów jest pełna obsługa księgowa, czyli terminowe rozliczenia i przypominanie o zbliżających się terminach płatności. Dobry księgowy wie jak rozliczać sklep spożywczy a jak działalność start-upu. Nie ma problemu z zaksięgowaniem faktur za reklamy na Facebooku czy z Google. Potrafi wyjść poza standardowe rozliczenia, doradzić optymalną formę księgowości i opodatkowania. Na pewno poinformuje, że prowadzenie KPiR dotyczy jedynie przedsiębiorców, którzy zdecydowali się na opodatkowanie według skali podatkowej lub jako podatek liniowy. Poza tym podatnicy VAT bez względu na formę księgowości, mogą prowadzić także ewidencję VAT. Dlatego konieczne będzie prowadzenie rejestrów zakupów i sprzedaży, przy których trzeba uwzględnić podatek VAT. A jest to niezbędne do rozliczeń z fiskusem. Jeżeli przedsiębiorca wykazuje za poprzedni rok obrotowy przychody niższe 2 miliny euro, księgowy doradzi prowadzenie księgowości uproszczonej.

Jak wybrać księgowość z pomocą dobrego księgowego?

Każdy przedsiębiorca prowadząc księgowość w swojej firmie potrzebuje wsparcia w czasie kontroli wykonywanej przez urząd skarbowy. Podczas kontaktu z tym organem trzeba wykazać się wiedzą, odpowiedzieć na wszystkie pytania i wyjaśnić ewentualne nieścisłości. Na wsparcie księgowego można liczyć już na etapie zakładania firmy, przygotowywania odpowiednich dokumentów oraz przy wyborze rodzaju księgowości. Współpraca z księgowym z biura rachunkowego to naprawdę spora oszczędność czasu i pieniędzy. To dużo tańsze rozwiązanie niż zatrudnienie księgowego na etacie. Nie ma problemu ze skontaktowaniem się z pracownikami biura, zawsze udzielą odpowiedzi na zadane pytanie. Biuro rachunkowe sprawuje pieczę nad całą dokumentacją danej firmy, bezpiecznie ją przechowuje przez pięć lat.

Posted in Bez kategorii.