PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ SZCZECIN

Prowadzisz spółkę? Powierzając księgi profesjonalistom, przestaniesz obawiać się Urzędów Skarbowych. Zadbamy o to, by Twoja firma lub organizacja mogła poświęcić się temu, co jest jej głównym celem.

NA CZYM POLEGA PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ?

Sposób prowadzenia Pełnej księgowości określa Ustawa o Rachunkowości. Na jej podstawie należy również stworzyć Politykę rachunkowości. Znajdą się w niej zasady opisujące m.in.:

  • sposób określania roku obrotowego i okresów sprawozdawczych;
  • metody wyceny aktywów i pasywów;
  • metody ustalania wyniku finansowego;
  • sposób prowadzenia ksiąg rachunkowych;
  • system ochrony danych i zbiorów danych;

W ramach prowadzenia Pełnej księgowości należy także prowadzić obszerną dokumentację:

  • dzienniki;
  • księgę główną;
  • księgi pomocnicze;
  • zestawienia obrotów i sald kont księgi głównej oraz sald kont ksiąg pomocniczych;
  • wykaz składników aktywów i pasywów.

Ponadto podmiot, który prowadzi Pełną księgowość, ma także obowiązek sporządzania określonych sprawozdań finansowych, w tym bilansu oraz rachunku zysków i strat.

KTO MUSI PROWADZIĆ PEŁNĄ KSIĘGOWOŚĆ?

Pełna księgowość onlinePełna księgowość jest systemem ewidencji finansowej, który wymaga szczegółowego rejestrowania wszystkich operacji gospodarczych przedsiębiorstwa. Obowiązek jej prowadzenia dotyczy określonych podmiotów, które przekraczają ustalone progi finansowe. Przede wszystkim, pełną księgowość muszą prowadzić spółki prawa handlowego, takie jak spółki akcyjne czy spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, niezależnie od osiąganych przychodów. Wymóg ten dotyczy również innych jednostek, które w poprzednim roku obrotowym przekroczyły limit przychodów netto ze sprzedaży towarów, wyrobów i usług oraz operacji finansowych. W 2024 roku ten limit wynosi 9 654 400 zł. Podmioty, które przekraczają ten próg, automatycznie są zobowiązane do prowadzenia pełnej księgowości w kolejnym roku obrotowym.

Poza przedsiębiorstwami działającymi w formie spółek kapitałowych, obowiązek prowadzenia pełnej księgowości obejmuje również stowarzyszenia, fundacje oraz jednostki samorządu terytorialnego. Warto także wspomnieć, że niektóre jednostki sektora publicznego, a także organizacje pożytku publicznego, muszą prowadzić pełną księgowość niezależnie od osiąganych przychodów. Dla mniejszych podmiotów istnieje możliwość prowadzenia uproszczonej księgowości, jeśli ich przychody nie przekraczają określonych limitów.

KORZYŚCI Z PROWADZENIA PEŁNEJ KSIĘGOWOŚCI

biuro rachunkowe Łódź

Prowadzenie pełnej księgowości to nie tylko konieczność wynikająca z przepisów, ale także narzędzie, które oferuje wiele korzyści. Nie trzeba być dużą firmą, by móc skorzystać z jej zalet. Każdy przedsiębiorca, niezależnie od wielkości działalności, może wprowadzić pełną księgowość, zyskując tym samym większą kontrolę nad finansami.

Główna zaleta pełnej księgowości tkwi w jej przejrzystości. Dzięki szczegółowej dokumentacji, właściciele, inwestorzy czy wspólnicy mogą w łatwy sposób ocenić kondycję finansową przedsiębiorstwa. Ponadto, pełna księgowość dostarcza precyzyjnych danych, które wspierają przedsiębiorców w podejmowaniu decyzji o przyszłych inwestycjach, planach rozwojowych czy strategicznych działaniach. Co więcej, pełna kontrola nad finansami pozwala na budowanie wizerunku firmy jako stabilnego i godnego zaufania partnera w biznesie.

PEŁNA KSIĘGOWOŚĆ W MH BIURO RACHUNKOWE

Bez względu na to, czy wybierasz Pełną rachunkowość ze względu na płynące z niej korzyści, czy obligują Cię do tego przepisy, pomożemy Ci. Spotkajmy się i porozmawiajmy o współpracy.