Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe?

Ile kosztuje prowadzenie księgowości przez biuro rachunkowe? Biura rachunkowe prowadzą w imieniu swoich klientów księgowość, a także zajmują się rozliczeniami podatkowymi. Z ich pomocy z roku na rok korzysta coraz więcej przedsiębiorców, którzy nie chcą zatrudniać księgowych we własnym zakresie. Ile kosztuje prowadzenie rachunkowości przez biuro rachunkowe i od czego zależy cena?

Średnie ceny za prowadzenie księgowości – ile wynoszą?

Każde biuro rachunkowe dysponuje własnym cennikiem, na podstawie którego fakturuje swoich klientów. Ceny są różne, jednak patrząc na konkretne miasto można je w pewien sposób uśrednić. Koszty będą zależeć w dużej mierze od tego, jaki rodzaj księgowości ma być prowadzony. Podatnicy, którzy rozliczają się za pomocą ryczałtu, zapłacą najmniej. W ich przypadku ceny wynoszą od 100 do około 150 zł. Księgowi muszą prowadzić wyłącznie proste ewidencje, a nie rejestrować każdą operację z osobna, stąd stosunkowo niska cena. Osoby, które prowadzą podatkową księgę przychodów i rozchodów, muszą liczyć się z nieco wyższymi kosztami. Wynoszą one od 120 do 600 zł, w zależności od ilości dokumentów oraz tego, czy dany przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. Najwięcej zapłacą osoby, prowadzące pełne księgi rachunkowe. W ich przypadku nakład pracy, potrzebny do prawidłowego ewidencjonowania operacji gospodarczych, jest o wiele większy. Ceny zaczynają się od 400 zł, kończą natomiast na 2000 zł. Oczywiście, w przypadku dużych podmiotów gospodarczych cena ustalana jest indywidualnie. Powyższe kwoty dotyczą miasta Szczecin, gdzie ceny usług księgowych, w porównaniu do innych miejscowości, takich jak Warszawa czy Kraków, nie są szczególnie wysokie.

Cennik usług kadrowo-płacowych i innych

Prowadzenie księgowości to tylko jedna z usług, jaką świadczy biuro rachunkowe. Klienci mogą również powierzyć prowadzenie kadr i płac, a także sporządzanie istotnych sprawozdań. Rozliczenie każdego pracownika to koszt około 30-50 zł, natomiast rozliczanie osób zatrudnionych w ramach umów cywilnoprawnych będzie kosztować około 25-30 zł. Cena obejmuje kompleksową obsługę, wraz z wyliczeniem wynagrodzenia czy składek ZUS pracownika. Jeśli przedsiębiorca chciałby, aby w jego imieniu biuro rachunkowe sporządziło sprawozdanie, będzie musiał liczyć się z wydatkiem rzędu 300-1000 zł. Tymczasem sporządzenie sprawozdania finansowego rocznego to często koszt podobny do tego, jaki ponosimy co miesiąc za usługi księgowe. 

Od czego zależy cena usług księgowych?

Jak nietrudno zauważyć, ceny usług księgowych są mocno zróżnicowane. Od czego więc zależą? Przede wszystkim należy zwrócić uwagę na nakład pracy, jaki księgowy musi włożyć w rozliczenie konkretnej firmy. Inaczej rozlicza się firmy, będące na ryczałcie, inaczej te, które muszą prowadzić pełne księgi rachunkowe. W przypadku bardzo rozbudowanej struktury finansowej biuro rachunkowe pobiera wyższe opłaty, bowiem prowadzeniem księgowości należy zająć się niemalże na pełen etat. Cena usług księgowych zależy też od miasta – w większych miejscowościach z pewnością zapłacimy o wiele więcej, niż w małych miasteczkach. Czasami biura rachunkowe oferują swoim klientom różnego rodzaju upusty czy rabaty, jeśli korzystają z większej ilości usług. Ostateczna cena zależy też od tego, czy dany przedsiębiorca jest czynnym podatnikiem VAT. W takim przypadku należy włożyć więcej pracy w rozliczenie go, dlatego koszt obsługi będzie nieco wyższy.

Czy warto korzystać z usług biura rachunkowego?

Przedsiębiorcy często zadają sobie pytanie, czy lepiej korzystać z usług biura rachunkowego, czy może bardziej opłacalne jest zatrudnienie księgowego w firmie? Otóż musimy pamiętać o tym, że z zatrudnieniem pracownika związane są spore koszty. Przede wszystkim musimy wypłacić mu wynagrodzenie i zapłacić za niego składki ZUS. Ponadto, pracodawca zobowiązany jest wyposażyć w odpowiedni sposób stanowisko pracy, co również wiąże się z niemałym wydatkiem. Pracownicy mają też swoje prawa, na przykład do urlopu czy przebywania na zwolnieniu lekarskim. Z jednej strony jest to w pełni zrozumiałe, z drugiej strony urząd skarbowy czy ZUS nie poczeka na deklarację i zapłatę podatku z tego powodu. Tymczasem współpraca z biurem rachunkowym w większości przypadków będzie o wiele tańsza, niż zatrudnianie księgowego we własnym zakresie. Ponadto, przedsiębiorcy nie muszą obawiać się, że jakiekolwiek sprawy nie zostaną dopełnione na czas. Nawet, jeśli jeden z pracowników biura nie może dokończyć swojej pracy, jego obowiązki przejmuje inny pracownik. Współpraca z biurem rachunkowym wydaje się więc nie tylko bardziej opłacalna, ale również bezpieczniejsza. Dlatego też z roku na rok decyduje się na nią coraz więcej firm, także tych dużych, bardzo dobrze prosperujących. Biura rachunkowe przygotowują dla nich specjalną ofertę cenową, dzięki czemu można dodatkowo optymalizować koszty. Pamiętajmy przy tym, że warunki współpracy z konkretnym podmiotem gospodarczym najczęściej ustalane są indywidualnie, dzięki czemu można dobrać odpowiednią cenę, która zadowoli jednocześnie właścicieli firm oraz osoby prowadzące biuro rachunkowe. 

Posted in Bez kategorii.